SLN

SLN

توضیح

از این تابع برای محاسبه استهلاک دارایی‌های ثابت به روش خط مستقیم استفاده می‌شود. و در حقیقت خروجی این تابع برابر با مبلغ استهلاک به روش خط مستقیم است. بنابراین خروجی این تابع از نوع عددی است و بهتر است فرمت اعداد سلول حاوی این فرمول از نوع پولی باشد (Accounting).

ورودی ها

  • Cost : بهای تمام شده دارایی، عددی (مبلغ)، اجباری.
  • Salvage : ارزش اسقاط دارایی، عددی (مبلغ)، اجباری.
  • Life : عمر مفید دارایی، عددی، اجباری.

نکته

از لحاظ اصول حسابداری، در صورتیکه دارایی مربوطه در اواسط سال خریداری شده باشد، نباید هزینه استهلاک آن سال را به‌طور کامل محاسبه نمود.

مثال

فرض کنید شرکت لبنیات نمونه ماشین آلاتی به بهای تمام شده ۱۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال را در تاریخ ۰۱/۰۱/۱۳۹۰ خریداری نمود. این شرکت عمر مفید ماشین آلات را ۱۵ سال و ارزش اسقاط آن را ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال برآورد کرده است. 

مطلوب است محاسبه هزینه استهلاک دارایی به روش خط مستقیم برای سال اول و دوم.

برای محاسبه هزینه استهلاک به روش خط مستقیم، یک فایل جدید در اکسل ایجاد نمایید. سپس همانند مثال‌های قبلی قسمت سمت راست برگه را برای ورود اطلاعات اولیه توسط کاربر و قسمت سمت چپ برگه را نیز مخصوص درج فرمول‌ها و محاسبات مربوط به این مثال و سایر مثال‌های مربوط به این بحث طراحی کنید.

برای درج تابع محاسبه هزینه استهلاک به روش خط مستقیم در سلول I2 فرمول زیر را در این سلول تایپ کنید:

 

فرمول

=SLN(B2,B3,B4)

I2
خروجی

۶,۶۶۶,۶۶۷ ریال

منبع: حسابداری با اکسل

۱۳۹۶-۱-۴ ۰۰:۰۶:۱۲ +۰۴:۳۰

درباره نویسنده:

معرفی خلاصه: عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ارشد حسابداری (دانشجوی دکتری حسابداری) کارشناس رسمی قوه قضاییه (حسابداری و حسابرسی) برنامه نویس و مدرس کامپیوتر