محاسبه مالیات حقوق تحت اکسل

یکی از وظایف حسابداران محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل سازمان هست و با توجه به اینکه از حقوق پرسنل باید مالیات کسر شود محاسبه صحیح مالیات مکسوره حقوق امری بسیار مهم تلقی میشود.

در شرایطی که نرخ مالیات حقوق یک درصد ثابتی باشد (مثلا ۱۰ درصد) محاسبه مالیات کار زیاد سخت و پیچیده ای نخواهد بود، اما با توجه به اینکه سازمان امور مالیاتی ضرایب مالیات حقوق را به صورت پلکانی در نظر گرفته، ممکن است محاسبه مالیات بر این اساس برای حسابداران کار زمانبر و پر دردسری باشد. اما با استفاده از نرم افزار اکسل و قدرت محاسباتی آن می توان به راحتی محاسبات پیچیده را در کمترین زمان ممکن انجام داد. در نتیجه پیشنهاد می کنیم به جای محاسبه دستی مالیات حقوق برای هر کدام از پرسنل از فرمول های اکسل جهت این کار استفاده شود.

 

برای دانلود فایل اکسل حقوق و دستمزد سال ۹۷ اینجا کلیک کنید

 

در این آموزش به دو روش قصد داریم فرمول محاسباتی مالیات حقوق را بررسی کنیم:

 

روش اول: استفاده از IF تو در تو هست که در ویدئوی اول به صورت مفصل توضیح داده شده

Download

برای دانلود فایل Word فرمول استفاده شده در این آموزش اینجا کلیک کنید

 

 

روش دوم: استفاده از تابع VLOOKUP در قالب ترفند کاربردی می باشد

Download

 

 

برای دانلود فایل Excel این آموزش اینجا کلیک کنید

 

مدرس: یاسر طاهرخانی

۱۳۹۷-۸-۱۱ ۱۳:۴۱:۵۷ +۰۳:۳۰

درباره نویسنده:

فارغ التحصیل رشته مدیریت مالی در مقطع کارشناسی ارشد هستم. از سال 1387 به دلیل ورود به رشته حسابداری احساس نیاز بیشتری به این نرم افزار پیدا کردم و از ترم آخر کارشناسی ارتباط خودم را با این نرم افزار بیشتر کردم. در حال حاضر در حوزه داشبوردهای مدیریتی و مبحث هوش تجاری در اکسل مشغول هستم. علاقمندی من به نرم افزار به حدی رسیده که هر روز باید یک مطلب جدید در حوزه نرم افزار یاد بگیرم، علاوه بر اکسل مشغول یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا و اندروید هستم.