PV

PV

توضیح

اگر دانش آموخته حسابداری باشید، بطور حتم تاکنون در حسابداری و مدیریت مالی با مسائل زیادی برخورد کرده‌اید که به نحوی نیاز به محاسبه ارزش فعلی داشته‌اند. چند تابعی که از این پس مورد بحث قرار می‌گیرند، برای محاسبه ارزش‌های فعلی و آتی مورد استفاده ما قرار خواهند گرفت.

خروجی این تابع ارزش فعلی مبالغ یکسانی است که در فواصل زمانی معین پرداخت می‌شوند. به عبارت دقیق‌تر خروجی این تابع عبارت است از ارزش فعلی مبالغ PMT که طی Nper بار در آینده پرداخت می‌شوند به‌علاوه ارزش فعلی یک مبلغ FV (در صورت وجود) که در انتهای دوره پرداخت می‌گردد. نرخ تنزیل در این محاسبه Rate است. خروجی این تابع نیز از نوع عددی است و بهتر است که فرمت اعداد سلول حاوی این تابع از نوع Accounting باشد.

ورودی ها

  • Rate : نرخ تنزیل، عددی ، اجباری.

این نرخ بهتر است به‌صورت درصدی وارد شود. و یا ارجاع به سلولی باشد که حاوی درصد باشد. لازم به ذکر است در صورتیکه پرداخت‌ها n بار در سال باشد باید نرخ تنزیل سالانه را بر n تقسیم کنید.

  • Nper : دفعات پرداخت، عددی، اجباری.

این ورودی معرف دفعاتی است که مبالغ ثابت پرداخت (یا دریافت) می‌شوند. باید دقت شود که مثلاً اگر پرداخت‌ها ۳ بار در سال باشد و کل مدت پرداخت ها ۴ سال طول بکشد، باید برای این ورودی عدد ۱۲ (۴*۳) را وارد کنید.

  • Pmt : مبالغ پرداختی، عددی، اجباری.

مبالغ پرداختی و دریافتی که قصد محاسبه ارزش فعلی آن‌ها را دارید در این ورودی وارد کنید. اگر قصد محاسبه ارزش فعلی مبالغ پرداختی را دارید باید این عدد را به‌صورت مثبت وارد کنید و اگر قصد محاسبه ارزش فعلی مبالغ دریافتی را دارید باید این عدد را به‌صورت منفی وارد کنید.

  • FV: مبلغ نهایی در پایان دوره، عددی، اختیاری با پیش‌فرض صفر.

اگر علاوه بر مبالغ یکسان در فواصل زمانی قصد محاسبه ارزش فعلی یک مبلغ اضافی در پایان دوره را نیز داشته باشید می‌توانید این مبلغ را در این ورودی وارد نمایید. بهترین مثال برای استفاده از این مبلغ محاسبه ارزش بازار اوراق قرضه (مشارکت) است. همان‌طور که می‌دانید ارزش بازار اوراق قرضه برابر است با مجموع ارزش فعلی مبالغ بهره پرداختی (Pmt) و ارزش اسمی اوراق قرضه(FV).

  • Type : زمان پرداخت، عددی، اختیاری با پیش‌فرض صفر.

همان‌طور که می‌دانید حاصل محاسبه ارزش فعلی اقساط برابر، بستگی به این دارد که این اقساط در ابتدای سال پرداخت گردند و یا در انتهای سال. اگر اقساط شما در انتهای سال پرداخت می‌گردند نیازی نیست در این ورودی عددی وارد شود (و یا می‌توانید عدد صفر را برای محکم کاری وارد نمایید)، اما اگر اقساط در ابتدای سال پرداخت می‌گردد مقدار ۱ را برای این ورودی وارد کنید.

نکته

  • در صورتیکه مبالغ وارد شده در ورودی Pmt مثبت (پرداختی) باشد خروجی تابع عددی منفی، و اگر مبالغ وارد شده در این ورودی منفی (دریافتی) باشد خروجی تابع عددی مثبت است.

مثال

 آقای نظری قصد دارد اوراق قرضه‌ای ۵ ساله با نرخ ۲۰% و به ارزش اسمی ۱۲۰۰۰۰۰۰۰ ریال خریداری نماید. بهره این اوراق ۴ بار در سال و در تاریخ‌های ۰۱/۰۱، ۰۱/۰۴، ۰۱/۰۷، ۰۱/۱۰ پرداخت می‌گردد. اگر نرخ بهره بازار ۲۴% باشد ارزش بازار این اوراق را محاسبه نمایید.

همانند قبل، برای حل این مثال نیز ابتدا منطقه سمت راست برگه را برای اطلاعات اولیه و منطقه سمت چپ آن را برای محاسبه جواب مسئله آماده کنید. بنابراین برگه‌ای همانند تصویر ‏۵‑۱۰ خواهید داشت. در منطقه سمت چپ، هدف محاسبه ارزش بازار اوراق در سلول E5 است، اما قبل از آن باید موارد دیگری را در سلول‌های E1 تا E4 محاسبه نمایید. فرمول‌های زیر را در هریک از سلول‌های E1 تا E5 درج کنید:

 

فرمول =PV(E2,E4,-E3,-B2,B5) E5
خروجی ۱۱۰,۳۶۵,۲۶۶ ریال

منبع: حسابداری با اکسل

۱۳۹۶-۱-۴ ۰۰:۰۰:۳۷ +۰۴:۳۰

درباره نویسنده:

معرفی خلاصه: عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ارشد حسابداری (دانشجوی دکتری حسابداری) کارشناس رسمی قوه قضاییه (حسابداری و حسابرسی) برنامه نویس و مدرس کامپیوتر